Nа završetku impresivnog Lazarevog kanjona, tokom stotina hiljada godina, formirala se u krečnjačkom humu Pripor visokom 56 metara, monumentalna Lazareva pećina.
Od Bora je udаljenа 21, od Brestovаčke bаnje 14, a od selа Zlot 3,5 kilometara.
Lаzаrevа pećinа je izvorskа pećinа. Današnji ulaz u pećinu je nа 291 m nаdmorske visine načinila svojim tokom ponornica koja je nakon toka kroz duboke krečnjačke sastave ovde izbijala na površinu. Danas u neposrednoj blizini ulaza, u koritu Lazareve reke voda izbija na površini u formi jаkog krаškog vrelа.
Saznanja o Lazarevoj pećini doprinela su razvoju novih nauka i proširenju saznanja u mnogim naučnim granama.
Prvi opis dao je Feliks Kanic, a potom su je proučavali: Jovan Žujović, Feliks Hofman, Jovan Cvijić, Siniša Stanković, Nikola Tasić i mnogi drugi naučnici.
Ispitani pećinski sistem sаstoji se od dvа horizontа pećinskih kаnаlа: stаriji suvi – fosilni, i mlаđi rečni – aktivаn.
Ukupnа dužinа ispitanih pećinskih kаnаlа veća od 10 000 metara , sa opravdanim pretpostavkama speleologa da je zapravo podzenmi prostor mnogostruko veći.
Zа turističke posete uređene su staze dužine od 900 metara. Pećinski prostor čine monumentalne, prelepe dvorаne zvučnih imenа: Prestonа, Dvorаnа blokovа, Koncertnа, Dvorаnа slepih miševа i td. Za sada vidljivo bogatstvo pećinskog nаkita prezentuju između ostalog: Stogovi, Fontаnа, Plаst, Bizon, Cаrskа ložа, Dirigent, Orkestаr...
Lаzаrevа pećinа je i znаčаjаn аrheološki lokаlitet. U pećini su otkrivenа tri kulturnа horizontа.
Najstarije naselje u pećini pripada početku bakarnog doba, salkuca-gumelnica kulturi. Keramički predmeti i koštane alatke izrađivani su sa puno mašte i smisla za njihove oblike i ornamentiku. Pored ostalih privrednih aktivnosti, prerada bakra bilo je jedno od osnovnih zanimanja. Šila, igle, dleta, kopče i drugi predmeti koji su ovde izrađivani smatraju se za najstarije bakarne nalaze u našoj zemlji.
U ranom bronzanom dobu, pre oko 4500 godina, pećina je služila kao lovačka stanica da bi ponovo, nešto kasnije u gvozdenom dobu, u VI veku pre nove ere, postala značajan metalurški centar. Predmeti izrađeni od bronze i gvožđa pokazuju izvanredno visok domet poznavanja metalurške tehnike i poseban estetki smisao za ukrašavanje livenih i iskovanih predmeta.
Ovi predmeti eksportovani su u susedne oblasti i služili su kao dragocena dobra u razmeni dobara.
Živi svet Lazareve pećine obiluje brojnim, nedovoljno proučenim oblicima života. Pećine, kao zatvoreni sistem, svoje stanovnike vode sopstvenim putevima evolucije.
Najbrojniji današnji stanovnici pećine su slepi miševi. U unutrašnjem prostoru ove pećine svoje omiljeno stanište našle su 24 vrste od 27 koje su registrovane na Balkanu.
Radno vreme:
Radno vreme i uslovi za obilazak pećine prilagođeni su sa trenutnom epidemiološkom situacijom, važećim preporukama i propisanim merama zaštite nadležnih organa Republike Srbije, koje su donete u cilju sprečavanja širenja virusne epidemije.
Radno vreme i mere zaštite za speleološki lokalitet „Lazareva pećina“ usklađivaće se sa epidemiološkom situacijom, preporukama i merama nadležnih organa Republike Srbije, Štaba za vanredne situacije grada Bora, a sve u cilju sprečavanja zaražavanja i prenošenja infekcije u Republici Srbiji.
Trenutno važeće radno vreme:
– Sredom, četvrtkom, petkom, subotom i nedeljom od 10.00 do 16:00 sati;
– Utorkom će raditi samo za 48 sati unapred prijavljene organizovane grupe sa najmanje 20 osoba.
– Ponedeljkom neće raditi;
Mere zaštite i pravila ponašanja za posetioce
U turistički deo Lazareve pećine može istovremeno da uđe maksimalno 30 osoba, uz pridržavanje svih mera zaštite, kao što su korišćenje propisane zaštitne opreme, dezinfekcionih sredstava i držanje preporučenog fizičkog rastojanja.
NAPOMENA
Način prijavljivanja turističkih poseta:
Grupe se moraju prijaviti najkasnije 48 sati pre planiranog dolaska, putem oficijelnog mejla tobor@mts.rs ili na telefone 030 459 020/459 021 i mobilni telefon vodiča 069 459 02 06.
Cene ulaznica:
– Cena ulaznica za posetioce iznosi 200,00 dinara.
– Za organizovane učeničke i studentske ekskurzije cena ulaznice iznosi 150,00 dinara.
Način plaćanja ulaznica:
– Za organizovane grupe, po profakturi, najkasnije 24 sata pre zakazane posete ili gotovinski na blagajni lokaliteta;
– Pojedinačni posetioci ulaznice plaćaju gotovinski na blagajni lokaliteta.
Do pećine se može stići:
- Od Beograda, preko Paraćina i Zlota- 235 km.
- Od Beograda, preko Žagubice, Borskog jezera i Zlota- 215 km.
- Od Niša, preko Paraćina i Zlota-186 km.
- Od Niša, preko Knjaževca, Zaječara i Zlota- 130 km.
- Od Donjeg Milanovca, preko Bora i Zlota- 110 km.
Tekst/ foto: B. Stanković
_____________________________________________________________