Osnovni podaci
Država: Srbija
Upravni okrug: Borski
Grad: Bor
Stanovništvo (2011): 34160
Položaj (koordinate): 44°04′25″N – 22°05′26″E
Vremenska zona: srednjoevropska (UTC+1)
Nadmorska visina: 353 m
Poštanski broj: 19210
Pozivni broj: 030
Poslanici Narodne skupštine Republike Srbije na sednici održanoj 20. juna 2018. godine usvojili su izmene Zakona o teritorijalnoj organizaciji na osnovu kojih je Bor dobio status grada.
Svečana sednica SO Bor održana je 27. jula 2018. godine, na kojoj su odbornici lokalnog parlamenta izglasali administrativne izmene po osnovu kojih je Bor zvanično dobio status grada.
Bor se nalazi u severoistočnoj Srbiji i ubraja se u njene najveće gradske centre.
Nastao je na mestu sela Bor, u dolini Borske reke, pritoke Timoka, na 360 m nadmorske visine.
Okolinu Bora čine ogranci južnih Karpata. Okolinom dominiraju Kučaj, Beljanica, Homoljske planine, Rtanj, Crni vrh, Goli krš, Deli Jovan…
Planinski prostor je ispresecan dolinama Crnog timoka, Zlotske reke, Brestovačkog i Borskog potoka.
Geografski, saobraćajni i turistički položaj Bora i njegova povezanost sa biližim i daljim predeonim celinama ocenjuju se povoljno. U neposrednom susedstvu prostor Bora spaja se i prožima sa prostorima Boljevca, Žagubice, Majdanpeka, Negotina i Zaječara.
Od graničnih prelaza za međunarodni promet roba i putnika Bor se nalazi relativno blizu: Prema Bugarskoj-Vrška čuka 43km i Mokranje 74km, a prema Rumuniji- Prahovo 69 i Kladovo 117 kilometara.
Planinsko-kotlinski i dolinski prostor Bora i njegove okoline stvaran je tokom duge geološke prošlosti te je otud malo takvih delova zemljine kore u kojima se kao u severoistočnoj Srbiji i Karpatobalkanidima javlja tako raznovrstan sastav stena i složeni tektonski odnosi struktura. Severno od Bora u dolinama Crne i porečke reke, geolozi su otkrili stene, koje su na osnovu fosilnih ostataka svrstali u najstarije na prostoru ovog dela Baklana.
Zbog široke otvorenosti prema Vlaškoj niziji, osetni su klimatski uticaji sa istoka, te su vremenske prilike u Boru i okolini, često sasvim različite od vremenskih prilika u centralnoj Srbiji. Planinski masiv Crnog vrha i prevoja Čestobrodica predstavljaju svojevrsne klimatske granice koje oštro presecaju kišu i sunce,sneg i oblake, vetar i mirnoću vazdušnih kretanja, oštru zimu i proleće ili blagu jesen.
Na borskoj teritoriji ne postoje značajniji i veći hidrografski objekti, a većina vodenih tokova odlikuje se malim poticajima i neujednačenim vodostajima. Otuda i ne predstavljaju veću turističku vrednost, osim što doprinose slikovitosti pejzaža.
Za turizam je od najvećeg značaja Borsko jezero, koje se nalazi na nadmorskoj visini od 438 metara, dok mu pri najvišem prolećnom vodostaju vodena površina zauzima 30 hektara. No, bez obzira, što se po površini ubraja u manja veštačka jezera Srbije, po okolnim pejzažnim karakteristikama,izgrađenim objektima i vikend kućama na priobalnom prostoru, prometu turista, premašuje mnoge veće akumulacije.
Priredio$Foto: B. S.
__________________________________________________________