LOV I RIBOLOV
Lovni turizam
Bogatstvo planinskih prostranstava u opštini Bor pruza idealne mogućnosti za razvoj lovnog turizma.
Na ovim prostorima žive: divlja mačka, vuk, šakal, ris, mrki medved, lisica, kuna, lasica, zec, divlja svinja, jelen, vidra , srna...
Na teritoriji borske opštine "egzistiraju" dva lovišta.
Lovište „Zlotske šume – Crni vrh“ je površine 15447 ha, od kojih teritoriji opštine Bor pripada 12567 ha. Geografski polozaj ovog lovišta obuhvata najistočniji deo masiva Južnog Kučaja. Spada u umerena brdsko-planinska lovišta, sa srednjevropsko-kontinentalnom klimom koje karakterišu suva i topla leta i hladne, snegom bogate zime.
Jaki mrazevi tokom zimskih meseci ne predstavljaju ograničavajući faktor za opstanak divljači.
Da se o ovom lovištu vodi računa pokazuju i brojne uređene lovačke staze sa putokazima na rubu Lazareve klisure, izgrađene i obnovljene lovačke čeke, hranilice za jelensku divljač, solišta za divokozju divljač. Na ovom lovištu ima i krupne i sitne divljači. Kroz lovište prolazi asfaltni put Borsko jezero –Dubašnica u dužini od 16 km, a samo lovište je ispresecano putevima, tako da je lako pristupačno.
Lovište na Dubašnici je podeljeno u dva dela. Deo zatvorenog lovišta zahvata površinu od 800 ha. Udaljeno od Bora 35 km. U lovištu žive muflon, jelen lopatar i evropski jelen koji je na ovim prostorima autohton. U otvorenom delu lovišta moguće je loviti divokozu, divlju svinju, srnu.
Lovište „Bakar“ zahvata: planinu Stol, Veliki i Mali Krš, deo Crnog vrha i okolna sela. Površine 68000 ha idealno je stanište za divlju svinju, zeca, srnu, fazana, prepelicu i poljsku jarebicu.
Raznovrsna konfiguracija terena, povoljni hidrološki uslovi, umereno-kontinentalna klima, i stalna kontrola i prihrana divljih životinja razlog su interesovanja za ovo lovište.
Ribolovni turizam
Borsko jezero idealno je mesto za ribolov. Redovna godišnja poribljavanja čine ovo stanište idealnim za šarane, deverike, somove, smuđeve, bandare, amure, tolstolobike i sve vrste bele ribe.
Nisu retki i kapitalni ulovi pojedinih vrsta i zato je ovo jezero veoma popularno među ribolovcima.
Ribolov na rekama je manje popularan ali treba spomenuti Crni Timok i Zlotsku reku koja je bogata: potočnom pastrkom, krkušom, klenom i belom ribom.
Foto: Arhiva Organizacije sportskih ribolovaca ,,Rudar"
Na teritoriji opštine Bor postoji Organizacija sportskih ribolovaca ,,Rudar" koje okuplja više od 500 zaljubljenika u sportsko pecanje.
Udruženje je osnovano 1947. godine, a od 1951. učestvuju u brojnim takmičenjima i okupljanjima pecaroša širom Srbije.
Foto: Arhiva Organizacije sportskih ribolovaca ,,Rudar"
Organizatori su brojnih takmičenja pecaroša na Borkom jezeru: Udruženjskog takmičenja koje se održava s početkom proleća, takmičenja za Kup Rudara uz učešće dvadesetak ekipa iz cele Srbije. Povremeno su domaćini takmičenja Lige Srbije.
Kontakt telefon Organizacije sportskih ribolovaca „Rudar“ : 065/23-21-115
Autor: Vesna Drobnjaković