LOV I RIBOLOV
Lovni turizam
Bogatstvo planinskih prostranstava u opštini Bor pruza idealne mogućnosti za razvoj lovnog turizma.
Na ovim prostorima žive: divlja mačka, vuk, šakal, ris, mrki medved, lisica, kuna, lasica, zec, divlja svinja, jelen, vidra , srna...
Na teritoriji borske opštine "egzistiraju" dva lovišta.
Lovište „Zlotske šume – Crni vrh“ je površine 15447 ha, od kojih teritoriji opštine Bor pripada 12567 ha. Geografski polozaj ovog lovišta obuhvata najistočniji deo masiva Južnog Kučaja. Spada u umerena brdsko-planinska lovišta, sa srednjevropsko-kontinentalnom klimom koje karakterišu suva i topla leta i hladne, snegom bogate zime.
Jaki mrazevi tokom zimskih meseci ne predstavljaju ograničavajući faktor za opstanak divljači.
Da se o ovom lovištu vodi računa pokazuju i brojne uređene lovačke staze sa putokazima na rubu Lazareve klisure, izgrađene i obnovljene lovačke čeke, hranilice za jelensku divljač, solišta za divokozju divljač. Na ovom lovištu ima i krupne i sitne divljači. Kroz lovište prolazi asfaltni put Borsko jezero –Dubašnica u dužini od 16 km, a samo lovište je ispresecano putevima, tako da je lako pristupačno.
Lovište na Dubašnici je podeljeno u dva dela. Deo zatvorenog lovišta zahvata površinu od 800 ha. Udaljeno od Bora 35 km. U lovištu žive muflon, jelen lopatar i evropski jelen koji je na ovim prostorima autohton. U otvorenom delu lovišta moguće je loviti divokozu, divlju svinju, srnu.
Lovište „Bakar“ zahvata: planinu Stol, Veliki i Mali Krš, deo Crnog vrha i okolna sela. Površine 68000 ha idealno je stanište za divlju svinju, zeca, srnu, fazana, prepelicu i poljsku jarebicu.
Raznovrsna konfiguracija terena, povoljni hidrološki uslovi, umereno-kontinentalna klima, i stalna kontrola i prihrana divljih životinja razlog su interesovanja za ovo lovište.
Ribolovni turizam
Borsko jezero idealno je mesto za ribolov. Čiste planinske reke koje se ulivaju u ovo jezero, kao i redovna godišnja poribljavanja čine ovo stanište idealnim za šarane, deverike, somove, smuđeve, bandare, amure, tolstolobike i sve vrste bele ribe.
Nisu retki i kapitalni ulovi pojedinih vrsta i zato je ovo jezero veoma popularno među ribolovcima.
Ribolov na rekama je manje popularan ali treba spomenuti Crni Timok i Zlotsku reku koja je bogata: potočnom pastrkom, krkušom, klenom i belom ribom.
Autor: Bora Stanković